استراتژی های رشد که توسط موفق ترین شرکتها استفاده می شود

nmadmin 15 خرداد, 1400 بدون دیدگاه

استراتژی های رشد که توسط موفق ترین شرکتها استفاده می شود

استراتژی های رشد که توسط موفق ترین شرکتها استفاده می شود

استراتژی رشد چیست؟

استراتژی های رشد یک برنامه عملی (action plan) است که برای دستیابی به یک هدف خاص طراحی می شود. استراتژی رشد کسب و کار یک راهکار عملی برای دستیابی به رشد در کسب و کار است.

موفقیت و رشد برای هر کسب‌وکاری در گرو تصاحب سهم بیشتر از بازار است.

استراتژی رشد نقشه راهی جهت دستیابی به این سهم بیشتر است. متناسب با پیچیده بودن رقابت در بازارهای نوین و خصوصا فضای دیجیتال، تدوین استراتژی رشد برای کسب‌وکارهای جدید هم چالش‌های خاص خود را دارد.

این استراتژی باید متناسب با ارزش‌ها، خط مشی‌ها و سیاست‌های سازمان باشد و به صورت همزمان، فضای لازم را برای بروز خلاقیت و انعطاف‌پذیری فراهم کند. حفظ این تعادل را می‌توان به عنوان مهم‌ترین چالش تدوین استراتژی رشد معرفی کرد.

استراتژی رشد برای بقای یک تجارت اساسی است. تقریباً 66٪ از مشاغل دو سال اول فعالیت خود را پشت سر می گذارند، نیمی از آنها به مرز 5 سال رسیده و فقط 33٪ دهمین سالگرد فعالیت خود را جشن می گیرند.

این اعداد در اکثر صنایع به طور قابل ملاحظه ای سازگار است اما همچنین نشان می دهد که برنامه ریزی برای رشد از روز اول بسیار مهم است. در سال 2018، 53 درصد از SMB های آمریکایی قصد رشد داشتند و 22 درصد نیز برای استخدام کارکنان اضافی تصمیماتی گرفته بودند.

 

برخی از استراتژی های رشد که معروف و محبوب هستند

1. توسعه بازار(Market development)

یک کارآفرین می تواند به دنبال ایجاد یک بازار جدید برای محصولات و خدمات موجود خود باشد. بازار جدید می تواند جغرافیایی (به عنوان مثال صادرات خارجی) یا یک بخشِ بدون استفاده از بازار داخلی باشد. می توان با طراحی مجدد بسته بندی محصول و گسترش کانال های توزیع محصول، یک بازار جدید برای محصولات موجود ایجاد کرد.

مثال:

این استراتژی توسط شرکت هایی مانند Godrej، Tata، Kisan به منظور افزایش درآمد استفاده می شود.

2. تنوع(Diversification)

تنوع، یک استراتژی رشد است که حتما باید به طور صحیح انجام شود. مثلا کارآفرینان می توانند در حوزه های جدیدی از فعالیت ها از لحاظ فناوری یا بازار وارد عمل شوند. این استراتژی به استفاده موثر از منابع شرکت کمک می کند و خطرات کسب و کار را به حداقل می رساند.

تنوع موجب رشد در کسب و کارهای مختلف می شود و از طریق کاهش قابل توجه چرخه عملیات، ریسک کلی کسب و کار را کاهش می دهد.

مثال:

ورود برند Louis Philippe، یکی از برندهای بسیار خوب پوشاک مادورا، به صنعت کفش.

 

استراتژی های رشد

3. نفوذ در بازار(Market Penetration)

یک کارآفرین موفق و خوب از طریق استراتژی نفوذ در بازار می تواند درصد بیشتری از سهم بازار را مورد هدف قرار دهد. این نوع استراتژی معمولا به دنبال کسب یک مزیت رقابتی از طریق قیمت گذاری، بازاریابی یا سایر طرح ها است.

استراتژی نفوذ در بازار به افزایش سهم بازار محصول کمک می کند. استراتژی نفوذ در بازار می تواند با ارائه پیشنهادات فروش، افزایش نیروی فروش، افزایش هزینه های توزیع و ارتقاء محصولات اعمال شود که در نهایت با اعمال هزینه های بیشتر در حوزه بازاریابی و تبلیغات می تواند میزان فروش را افزایش دهد.

4. ادغام(Mergers)

ادغام ممکن است بسته به ماهیت شرکت های ادغام شونده، به صورت افقی، عمودی و یا ترکیبی باشد. ادغام به افزایش سهم بازار کمک می کند و رقابت را کاهش می دهد. مزایای این استراتژی از ویژگی «صرفه جویی در مقیاس» ناشی می شود.

1.ادغام افقی

ترکیب دو یا چند شرکت در یک منطقه تجاری است. به عنوان مثال، دو ناشر با یکدیگر برای به دست آوردن سهم بازار ادغام می شوند.

2.ادغام عمودی

ترکیب دو یا چند شرکت است که در مراحل مختلفی مانند تولید یا توزیع محصول ادغام می شوند. به عنوان مثال، ادغام یک شرکت تولیدی تلویزیونی با یک شرکت بازاریابی تلویزیونی.

3.ادغام ترکیبی

ادغام ترکیبی به معنای ادغام شرکت هایی است که دارای خط مشی ها و فعالیت های تجاری غیر مرتبط هستند.

 

استراتژی های رشد

5. بازار جاویژه (Niche Market)

بازار جاویژه یک بخشی است که کارآفرینان می توانند به به ارائه محصولات و خدماتی که در حال حاضر توسط تامین کنندگان اصلی عرضه نمی شوند، بپردازند.

این استراتژی شامل شناسایی یک بخش خاص از بازار است که هیچ صاحب کسب و کاری تاکنون در آن حوزه به ارائه محصول یا خدمت نپرداخته باشد.

مزیت بزرگ این استراتژی این است که شرکت استفاده کننده، تنها تامین کننده غالب در بازار هدف خواهد بود.

کسب و کارهای کوچک می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند و یک بازار جاویژه را ایجاد کنند که در آن مشتریان در دسترس هستند و در حال حاضر متعلق به فروشندگان معتبر یا شرکت های بزرگ نیست.

تعیین بخشی خاص از بازار که قابلیت رشد داشته باشد، نیاز به انجام برخی تحقیقات دارد و باید رفتار مشتری و الگوهای خرید، تغییرات جمعیتی و تعیین اندازه مخاطبان مورد نظر شناسایی و تعیین شوند

به عنوان مثال، ایجاد بوتیک در یک منطقه که نیاز مشتریان در آن منطقه را برآورده کند، می تواند یک استراتژی مناسب باشد.

چگونه یک شرکت را با موفقیت رشد دهیم

. منطقه هدف خود را برای رشد انتخاب کنید.

. اهداف رشد را تعیین کنید.

. ابزارها و نیازهای رشد خود را تعیین کنید.

. انجام تحقیقات بازار و صنعت

. برنامه خود را اجرا کنید.

 

استراتژی های رشد

1. منطقه هدف خود را برای رشد انتخاب کنید:

برنامه رشد کسب و کار شما باید زمینه های خاصی از رشد را فراهم کند. محورهای مشترک ابتکارات رشد استراتژیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

رشد در تعداد کارمندان.
گسترش فضای فعلی دفتر، فروشگاه و یا انبار.
افزودن مکان ها یا شعبات جدید کسب و کارتان.
گسترش به مناطق، مکانها، شهرها یا کشورهای جدید.
افزودن محصول (های) جدید و یا خدمات جدید.
گسترش مکان های خرید (به عنوان مثال فروش در فروشگاه های جدید یا راه اندازی یک فروشگاه آنلاین).
رشد درآمد و یا سود.
رشد مشتری و یا نرخ جذب مشتری.
این امکان وجود دارد که برنامه رشد شما شامل چندین طرح ذکر شده در بالا باشد، که منطقی است، بهترین رشد با بیشترین تلاش حاصل می شود.

به عنوان مثال، رشد فروش واحد شما منجر به رشد درآمد و احتمالاً افزایش مکان های حضور شما و افزایش فروش می شود.

2. انجام تحقیقات بازار و صنعت

انجام تحقیق در مورد صنعت شما بهترین راه برای تعیین این است که آیا رشد مورد نظر شما ضروری و امکان پذیر است یا خیر.

به عنوان مثال می توان به اجرای نظرسنجی ها و گروه های متمرکز با مشتریان موجود و بالقوه یا جستجوی تحقیقات موجود صنعت اشاره کرد.

دانش و حقایقی که در این مرحله کشف می کنید انتظارات و اهداف رشد را برای تعیین بهتر یک جدول زمانی، بودجه و هدف نهایی شکل می دهد. که ما را به مرحله چهار می کشاند.

 

استراتژی های رشد

 

3. اهداف رشد را تعیین کنید

این اهداف باید براساس خواسته های شما برای ایفای نقش در جایی باشد که می خواهید سازمانتان در آن ایده آل باشد، اما همچنین باید قابل دستیابی و واقع گرایانه باشد، به همین دلیل تعیین هدف بر اساس تحقیقات صنعت بسیار ارزشمند است.

در آخر، مراحل کمی سازی اهداف خود را از نظر معیارها و جدول زمانی انجام دهید. هدف از “افزایش فروش 30 درصدی سه ماهه بعدی” بسیار واضح تر از “افزایش فروش” است.

4. ابزارها و نیازهای رشد خود را تعیین کنید

مواردی که در ادامه ذکر می کنیم، منابع خاصی هستند که به شما کمک می کنند اهداف استراتژی رشد خود را سریعتر و با دقت بیشتری برآورده کنید. نمونه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بودجه: سازمانها برای دیدن این پروژه ممکن است به سرمایه گذاری یا تخصیص بودجه داخلی نیاز داشته باشند.

ابزارها و نرم افزارها: در نظر بگیرید که چه منابع فن آوری ممکن است برای تسریع و یا به دست آوردن بینش از روند رشد مورد نیاز باشد.

خدمات: رشد ممکن است با کمک مشاوران، طراحان یا برنامه ریزان در یک زمینه خاص بهتر صورت گیرد.

5. برنامه خود را اجرا کنید

در طول این مدت، اطمینان حاصل کنید که ذینفعان خود را مسئول می دانید، خط ارتباطی را باز نگه می دارید و نتایج اولیه را با اهداف رشد پیش بینی شده خود مقایسه می کنید تا ببینید آیا نتایج پیش بینی شده شما هنوز قابل دستیابی است یا لازم است مواردی اصلاح شود.

سعی کنید از موفق ترین شرکت ها یاد بگیرید. استراتژی های آنها را شناسایی کنید، آنها را در جای خود آزمایش نمایید و ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.

انواع استراتژی های سطح کسب و کار

استراتژی کسب و کار نشان می دهد که یک شرکت چطور باید با یک صنعت خاص رقابت با همکاری کند.

باید توجه داشت که به لحاظ نزدیکی و شباهت سطح كلان شرکت و سطح کسب کار، ممکن است برخی از انواع استراتژی های گفته شده در در هر دو سطح، با یکدیگر مشابه باشند.

انواع استراتژی های سطح کسب و کار عبارتند از: استراتژی های توسعه، استراتژی های رقابتی، استراتژی های همکاری یا ائتلاف های استراتژیک که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

از طرفی با رشد فضای آنلاین، ارائه استراتژی کسب و کارهای آنلاین نیز باید به طور خاص در این سطح از برنامه ریزی استراتژیک مورد بررسی قرار گیرد و انواع استراتژی آنلاین بطور خاص مورد توجه مدیران قرار گیرد.

تعریف دقیق استراتژی های مشارکتی چیست؟

استراتژی مشارکتی نشان می دهد که یک شرکت چطور باید در یک صنعت خاص، با دیگر بازیگران همکاری کند.

از استراتژی های رقابتی برای کسب مزیت رقابتی در یک صنعت، از طریق مبارزه با دیگر شرکت ها استفاده می شود. البته این نوع استراتژی ها، تنها گزینه موجود فرآوری یک شرکت یا واحد تجاری برای رقابتی موفق در یک صنعت نیستند.

استراتژی های مشارکتی، آن دسته از استراتژی هایی هستند که برای کسب مزیت رقابتی در یک صنعتی از طریق همکاری، و نه مبارزه با شرکتهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند به غیر از تبانی میان رقبا که غیرقانونی است.

استراتژیهای سطح وظیفه ای

استراتژی وظيفه ای نگرش مورد استفادة یك حوزه كاری برای كسب اهداف و استراتژی های كل شركت و كسب و كار از طریق حداكثر كردن بهره وری منابع است .

این استراتژی به توسعه وتقویت یك شایستگي بارز مي پردازد تا بدینوسيله شركت بتواند به مزیت رقابتي دست یابد . مثال” همان طور كه یك شركت بزرگ چند واحد دارد كه هر واحد استراتژی خود را دنبال مي كند.

هر واحد تجاری خود نيز از مجموعه ای از بخشها تشكيل شده است كه هریك از استراتژی كاری خاص خود پيروی مي كند . جهت گيری استراتژی كاری توسط شركت مادر تعيين مي شود.
استراتژی های سطح وظيفه ای عبارتنداز :مالي ، تحقيق وتوسعه ، توليد وعمليات ، مدیریت منابع انساني

 

-استراتژی های رشد  امور مالي و حسابداری

اغلب از نظر سرمایهگذاران، وضع مالي بعنوان تنها عامل یا معيار تعيين كننده وضع رقابتي سازمان به حساب ميآید. برای تدوین استراتژیها، به شيوهای اثر بخش،باید نقاط قوت و ضعف سازمان را از نظر مالي، تعيين كرد. از جملة عوامل مهمي كه در این قسمت مد نظر است مي توان به موارد زیر اشاره كرد.

1. ميزان هزینه تامين سرمایه نسبت به رقبا

2. نرخ بهره

3. مزیتها یا عدم مزیت مالياتي همانند معافيت مالياتي برای برخي صنایع

4. برنامهریزی مالي و بودجه

5. روشهای حسابداری

استراتژی های رشد تحقیق و توسعه

تحقيق و توسعه، دومين عامل مهمي است كه برای تعيين نقاط قوت و ضعف دروني سازمان باید مورد بررسي قرار گيرد.

در زمان كنوني بسياری از شركت ها، هيچ نوع تحقيقي انجام نميدهند و چيزی به نام دایرة تحقيق و توسعه ندارند و این در حالي است كه در سایر شركت ها، بقای شركت به فعاليت های موفقيتآميز دایره تحقيق و توسعه بستگي دارد.

به ویژه شركت هایي كه استراتژی توسعه محصول را به اجرا در ميآورند به دایره تحقيق و توسعه اهميت زیادی ميدهند و آن را بيش از دوایر دیگر تقویت ميكنند.

از آنجا كه شركت ها براین باورند كه سرمایهگذاری درتحقيق و توسعه موجب ميشود كه شركت در توليد و عرضه محصوالت یا خدمات جدید پيشرو شود و به مزیت های رقابتي دست یابد، در این زمينه سرمایهگذاری ميكنند.

استراتژی های رشد تولید وعملیات

عوامل توليد كنار هم قرار ميگيرند تا بتوانند ورودیها را به خروجيها تبدیل نمایند. بهرحال ميتوان گفت، بنگاهي كه بتواند توليدش را به هزینه كمتر، كيفيت برتر و سرعت بيشتر و با مواد اوليه مناسبتر توليد نماید، دارای قوت است ودر غير این صورت دارای ضعف ميباشند.

عواملي كه در این بخش باید مورد تجزیه و تحليل قرار بگيرند، عبارتند از:

هزینه كل كمتر در مقابل رقبا
هزینه مواد اوليه و قطعات نيمه ساخته
در دسترس بودن مواد اوليه و قطعات نيمه ساخته
تجهيزات و ماشينآالت كارآمد و موثر
سيستم كنترل موجودی و خطمشيهای تغيير و نگهداری.

-استراتژی های رشد مدیریت منابع انساني

استراتژی مدیریت منابع انساني به دنبال ایجاد حداكثر هماهنگي و همراهي ميان كاركنان وسازمان است.

بسياری از شركت ها برای كاهش هزینه ها و كسب انعطاف پذیری بيشتر ، نه تنها از تعداد زیادی از كاركنان پاره وقت و موقتي استفاده مي كنند، بلكه از كاركنـــــان پيماني نيز استفاده مي كنند.

با افزایش پيچيدگي كار، گروه ها بهتر مي توانند كاركنند. هم اكنون تعداد روز افزوني از شركت ها به بهره گيری از گروه های كاری خود مختار روی آورده اند.

تحقيقات نشان مي دهد كه بهره گيری از گروه های كاری منجر به افزایش كيفيت و كارآیي مي شود .

هرچند در كشورهایي نظير كشور ما، مدیران عالي و مدیران بنگاهها عدم توفيق خودرا در كمبود امكانات و بودجه ميدانند، اما باید دانست حتي اگر چند برابر بودجه مورد نياز پول داشته باشيم اما نيروی كاری كارآمد نداشته باشيم كه آنرا بصورت كارآ و اثر بخش بكارگيرند.

آنگاه منابع مالي نيز هدر خواهند رفت. بنابراین، تنهاچيزی كه ميتواند عوامل دیگر را به نحو مطلوب یا نامطلوب بكارگيرد نيروی انساني است.

 

دسته ها : تبلیغات