فرمول آیدا (AIDA) در تبلیغات و بررسی آن

nmadmin 16 خرداد, 1400 بدون دیدگاه

فرمول آیدا (AIDA) در تبلیغات و بررسی آن

فرمول آیدا (AIDA) در تبلیغات و بررسی آن

فرمول آیدا AIDA

فرمول آیدا  AIDA یکی از قوی‌ترین فرمول‌هایی است که تبلیغ نویس‌ها از آن برای نوشتن متن‌های اثرگذار و اغواکننده استفاده می‌کنند.

در دنیای فروش محصول و خدمات هم مدل های زیادی معرفی شده است. اما به عنوان یک متخصص واجب است با پدرجد همه این مدل ها، که همان مدل آیدا ( AIDA ) است، آشنا باشیم.

این فرمول چهار بخش دارد

جلب توجه = A: Attention

علاقه داشتن منطقی = I: Interest

علاقه داشتن احساسی = D: Desire

انجام کارA: action

 

فرمول آیدا

 

فایده تحلیل با این الگو چیست؟

اگر ما قادر به تشخیص این چهار مولفه در یک کمپین تبلیغاتی موفق باشیم، قطعا در طراحی کمپین های تبلیغاتی خود موفق تر خواهیم بود.

وبالعکس، اگر تیم بازاریابی ما تنها در یکی از چهار مرحله آیدا شکست بخورد، کل کمپین تبلیغاتی ما شکست خواهد خورد.

قبل از بررسی حروف آیدا  باید همواره یک نکته مهم را پیش از شروع تبلیغ نویسی در ذهن خود مرور کنید، شما باید نیازها و خواسته های مخاطبانتان را به طور کامل بررسی کرده و اطلاعات درست و جامعی از جنسیت و میانگین سن آنها داشته باشید.

 

۱. جلب توجه ( Attention )

شما در وهله اول باید توجه بیننده را به خود جلب کنید. این بخش اغلب توسط بسیاری از تبلیغ کنندگان نادیده گرفته می‌شود. فرض آن ها بر این است که محصول یا سرویس آن ها برای مردم جذاب است اما به ندرت این اتفاق صورت می گیرد.

اگر میخواهید که متن شما خوانده شود، ابتدا باید عنوان متن شما برای مخاطب جذاب باشد و توجهش را به اندازه ای جلب کند که با خود بگوید، بگذار ببینم این متن چه می‌گوید.

مانند وقتی که چندین نفر همزمان درحال صدا زدن شما هستند و شما برای شنیدن صحبت‌های یک نفر کنجکاو می‌شوید و تمام توجه خود برای فهمیدن صحبت‌هایش اختصاص می‌دهید.

اصلی ترین رکن در مقوله ی تبلیغ نویسی،جلب توجه است. اولین چیزی که به چشم میخورد تیتر یک نوشته است.

کار تیترها جلب توجه کاربران است، همچنین باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) میشود، وظیفه ی دیگر آنها بهبود نرخ پرش سایت است، چنانچه تیتر شما از نظر کاربر جذاب نباشد و پاسخ مناسبی برای نیازها و خواسته های ذهنی او نداشته باشد.

به عنوان مثال:

تصور کنید که یک فروشگاه اینترنتی، محصولات آرایشی برای خانم ها عرضه میکند، حال می خواهیم با توجه به فرمول کلاسیک AIDA تبلیغ نویسی را شروع کنیم.

توجه کنید که مخاطبان این محصول خانم هایی با رنج سنی ۳۰ الی ۴۵ سال هستند که به مرور زمان دچار روزمرگی و ریتم یکنواخت شده اند، حال می خواهیم با تیتری جذاب، توجه این مخاطب را به تبلیغ خود جلب کنیم!

2. علاقه داشتن منطقی ( interest )

یک اصل کاربردی در این بخش وجود دارد که به شما می گوید: “قبل از آنکه بتوانید احساس کسی را به چیزی جذب کنید، نیازمند این هستید که بتوانید او را به لحاظ منطقی به آن چیز علاقه مند کنید!”

پس لازم است که پس از جلب توجه، کاری کنید که مطالعه متن برای کاربر جذاب شود و کاربر تمایل به مطالعه ادامه متن پیدا کند. روش‌های زیادی وجود دارد که یکی از آنها نوشته داستان وار است.

در تبلیغ محصول مرتبط با محصولات آرایشی بانوان ، نیازی نیست متن و جملاتی کامل را بنویسید زیرا سبب طولانی شدن تبلیغ و احساس خستگی در مخاطب می شود لذا سعی می کنیم ویژگی های مثبت و منطقی محصولات را بازگو کرده تا جملاتمان از نظر مخاطب – در عین سادگی- زیبا به نظر برسد.

پس از خواندن و عبور از این مرحله، به مرور زمان مخاطب ما به موضوع اصلی علاقه مند می شود زیرا دقیقاً دنبال راهی می گردد که خود و زندگی اش را از یکنواختی و ناامیدی رها کند.

مطالب ما باعث ایجاد حسی آرامش بخش در وی شده و او را تحریک می کند تا ادامه مطلب را نیز مطالعه کند.

 

فرمول آیدا

۳. علاقه داشتن احساسی ( Desire )

در این مرحله مخاطب نسبت به محصول، خدمات یا اقدامی که پیشنهاد داده‌اید ذوق زده شود و نسبت به محصول یا سرویس یا هدف مورد نظر شما شوقی در دلش ایجاد شود. نگران نباشید، در ادامه با مثال‌های مختلف کاملا متوجه خواهید شد.

در این مرحله احساس رهایی از مشکلات(=رفع نیاز) را شکوفا کنید، نوبت به آن رسیده است که او را به موضوع و یا محصول اصلی خود علاقه مند کنید و این دقیقاً نقطه اوج کار بوده و بسیار حساس است.

مرحله به کارگیری علاقه احساسی

 • کتابهای الکترونیکی
 • مطالب کاربردی
 • بروشور
 • میکروسافت

۴.  انجام کار ( Action )

مهم‌ترین و حساس ترین کار، که اغلب به عنوان “بستن فروش یا اتمام فروش “ نامیده می‌شود.

در دادگاه، این لحظه، لحظه جمع بندی نهایی وکیل خواهد بود. او در حال حاضراین پرونده را مطرح کرده‌است.

اکنون زمان آن رسیده‌ که معامله را مهر و موم کند و شما را متقاعد کند که با استدلال او موافقت کنید.

این روند با روند فروش یک محصول یک‌سان است. در تبلیغات بعداز نشان دادن محصول و متقاعد کردن شما که به آن نیاز دارید،فروش را با یک پیشنهاد شگفت‌انگیز شروع می‌کنند.

آن‌ها پیشنهاد را با قیمت بالا شروع می‌کنند. برنامه را قطع می‌کنند و قیمت را می شکنند. دوباره و دوباره این کار را تکرار می کنند تا به یک سوم قیمت اصلی محصول میرسیم، و در نهایت به شما پیشنهاد ”یکی بخر دو تا ببر “ و ارسال رایگان می‌دهند.

در این لحظه شما بدون کنترل در قلاب فروشنده افتادید و در همین لحظه بود که پدر من سفارش کباب ساز داد.

 

 

مرحله درخواست انجام کار یا Action:

 • نظرات مشتریان
 • مطالعه موردی
 • آموزش الکترونیکی
 • گزارشات داده ها

نوشتن مقاله با فرمول آیدا AIDA

فرمول AIDA تنها برای نوشتن متن‌های تبلیغاتی که در آن یک محصول یا سرویس معرفی می‌شود مناسب است. در حالی که اینطور نیست و با وزنی که به قسمت‌های مختلف فرمول می‌دهیم مشخص می‌کنیم که این فرمول حالت تبلیغاتی داشته باشد یا خیر.

مثلا اگر عنوان خود را خیلی اغراق آمیز بنویسید یعنی وزن A را خیلی بالا برده اید و متن شما حالت تبلیغاتی پیدا کرده است. در مثال زیر می‌بینید که چطور از فرمول آیدا برای نوشتن یک مطلب آموزشی استفاده شده است.

قیف فروش فرمول آیدا  AIDA

. ماهیت قیف های فروش به گونه ایست که همواره طیف وسیعی از مخاطبان را وارد قیف کرده و در مرحله با ریزش مخاطب مواجه شده و در نهایت بخشی از نفرات اولیه به مشتری تبدیل می شوند.

نکته ای که در تصویر زیر حائز اهمیت است نام آن دسته از مخاطبانیست که در هر مرحله قیف حضور دارند. همانطور که مشاهده می کنید:

 • اولین مخاطبانی که در معرض تبلیغات ما قرار می گیرند
 • مخاطبانی که به مرحله دوم قیف یعنی ایجاد علاقه منطقی می روند: لیدهای بالقوه
 • مخاطبانی که از مرحله دو گذشته و به مرحله ایجاد علاقه احساسی یا ایجاد اشتیاق وارد می شوند: مشتریان بالقوه
 • مخاطبانی که قیف را با موفقیت پشت سر گذاشته و خرید می کنند: مشتریان

فرمول آیدا کلام پایانی

فرمول آیدا یکی از بهترین فرمول‌ها برای شروع تبلیغ نویسی و بهتر فکر کردن است.

مثلا وقتی برای نوشتن یک متن اثرگذار به فرمول آیدا فکر می‌کنیم، خیلی سریع به دنبال نوشتن یک عنوان جذاب می‌رویم و سپس به دنبال نوشتن یک متن که مخاطب را به ادامه ماجرا علاقه‌مند کند و به همین شکل جلو می‌رویم تا متن‌ ما طبق ساختار فرمول باشد.

البته دقت داشته باشید که همیشه مرز قسمت‌های فرمول مشخص نیست. مثلا ممکن است شما یک پاراگراف بنویسید که در آن هم مخاطب به خواندن متن علاقه‌مند شده است و هم در ادامه شوقی برای خرید در او ایجاد می‌شود یعنی این پاراگراف شامل بخش I و D فرمول است.

دسته ها : تبلیغات