علل بروز لکه های پوستی و راهکارهای درمان آنها

nmadmin 9 مهر, 1399 بدون دیدگاه

علل بروز لکه های پوستی و راهکارهای درمان آنها

علل بروز لکه های پوستی و راهکارهای درمان آنها

طبق نظر بسیاری از پزشکان و متخصصان پوست و زیبایی، در بیشتر مواقع لکه های صورت و دستها را نمی توان به طور کامل و قطعی، صد در صد از بین برد بلکه تنها می شود با بیرنگ سازی آنها و با لایه برداری از پوست آنها را کمرنگ تر ساخته

و تا حدودی محو کرد و البته همه ی اینها مشروط بر این است که به طور مداوم و مرتب و طبق زمانهای تعیین شده توسط پزشک عمل شود که گاهی با قطع داروها یی که با صرف هزینه های زیاد همراه بوده پوست دوباره به حالت قبلی باز گشته و از این بابت احساس نارضایتی شدید همراه با خستگی در ما به وجود خواهد آمد.

برای لکه های صورت چه کنیم؟

بسیاری از لکه های تیره روی پوست به راحتی قابل برطرف شدن هستند تا درخشندگی پوست به حالت اول برگردد. لکه های پوست و دیگر علائم روی پوست صورت ممکن است به دلیل ترشح بیش از حد ملانین بر روی پوست باشد.

علل مختلف بروز لکه های سیاه روی پوست صورت و بدن

عواملی که باعث بروز لکه های پوست می شوند عبارتند از :

  • قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور خورشید
  • عدم تعادل هورمونی
  • باردار شدن
  • مصرف برخی داروها
  • کمبود ویتامین
  • کم خوابی
  • استرس زیاد

لکه های صورت می توانند آزاردهنده باشند یا حتی منجر به کم شدن اعتماد به نفس فرد شوند. خوشبختانه روش های درمانی مخلتفی برای لکه های صورت وجود دارد، از جمله اسیدهای لایه بردار و جراحی با لیزر. روش های طبیعی و ساده خانگی نیز به کمرنگ شدن لکه ها و روشن تر شدن پوست صورت کمک می کنند.

در ادامه به چند روش خانگی برای رفع لکه های صورت اشاره می کنیم.

از بین بردن لکه های صورت با آب لیمو

یک روش سریع و آسان برای از بین بردن لکه های صورت در آشپزخانه شماست. لیمو دارای ویتامین C است که می تواند لکه های تیره را روی پوست برطرف کند و استفاده از آن نیز ساده است:

– مقداری آب لیموی تازه را روی کمی پنبه بریزید و مستقیم آن را روی لکه های صورت خود بمالید.

– اجازه بدهید آب لیمو خشک شود و سپس آن را با آب خنک بشویید.

– این کار را تا 2 هفته ادامه دهید تا نتیجه مطلوبی به دست اورید.

اگر پوست حساس یا نازکی دارید، می توانید آب لیمو را با آب ساده، گلاب یا عسل حل کنید و محلول به دست آمده را به روش بالا بر روی لکه های صورت استفاده کنید.

نکته : اگر روی صورت خود زخم های باز یا زائده پوستی دارید، از آب لیمو استفاده نکنید. به علاوه بعد از استفاده از آب لیمو روی پوست خود از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید اجتناب کنید. در این شرایط حساسیت پوست شما بیشتر است.

از بین بردن لکه های صورت با سیب زمینی

سیب زمینی به طور طبیعی دارای خواص روشن کنندگی است که می تواند لکه ها، زخم ها و مشکلات پوستی را برطرف کند. نشاسته موجود در سیب زمینی به کاهش رنگدانه ها کمک می کند و آنزیم های موجود در آن به بهبود سلامت پوست کمک می کند.

روش های طبیعی خانگی به کمرنگ شدن لکه ها ی پوست صورت کمک می کنند‎

سیب زمینی به یکی از سه روش زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

1. سیب زمینی را برش بزنید و برش ها را به طور مستقیم روی لکه های صورت قرار داده و برای چند دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

2. در روش دوم سیب زمینی را پوست کنده و رنده کنید. 1 قاشق چایخوری عسل به سیب زمینی رنده شده اضافه کنید و ماسک به دست امده را روی لکه های صورت خود استفاده کنید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا خشک شود. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

3. در روش سوم آب سیب زمینی را گرفته و کمی آب لیمو و مقداری پودر زردچوبه به آن اضافه کنید. این مخلوط را روی لکه های صورت خود استفاده کنید. سپس اجازه دهید خشک شده و بعد آن را بشویید.

از بین بردن لکه های صورت با آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص درمانی زیادی است و برای از بین بردن لکه های صورت فوق العاده است. ژل آلوئه ورا حاوی پلی ساکارید است که باعث رشد سلول های جدید پوست می شود و به کاهش لکه های تیره و بهبود زخم کمک می کند.

تحقیقاتی که در سال 2010 در مورد آلوئه ورا انجام شد تاثیرات آلوئه ورا بر روی پوست را مشخص کرد. طبق یافته های این تحقیق ژل آلوئه ورا می تواند لکه های صورت را از بین برده و پوست را روشن تر کند.

لکه های پوستی

از بین بردن لکه های صورت با بادام

بادام به روشن شدن و سفید شدن پوست کمک می کند و لکه ها و جاهای زخم را از بین می برد. بادام سرشار از ویتامین E، آنتی اکسیدان و چربی های مفید است و به درخشندگی و شفافیت پوست کمک می کند.

8 تا 10 بادام را در آب بخیسانید و بگذارید در طول شب درون آب بماند. روز بعد پوست نازک روی آن را بردارید و بادام را پورد کنید. به پودر بادام مقداری پودر چوب صندل و نصف قاشق چای خوری عسل اضافه کنید. این مواد را هم بزنید تا یک خمیر نازک به دست آورید.

خمیر را روی صورت خود استفاده کنید و بگذارید به مدت 30 دقیقه روی صورت بماند و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. از این ماسک صورت یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

دسته ها : زیبایی